Siltā laika pārgājienu ekipējums

“Kas jāņem līdzi?” ir viens no biežāk uzdotākajiem jautājumiem, ko esmu saņēmusi savos Santjago stāstu vakaros, kā arī ikdienā, kad kāds mani uzrunā par ceļojumiem vai pārgājieniem.

Šajā pirmajā sēriju rakstā varēsi atrast informāciju par vasaras/pavasara/rudens – tā teikt karstā un siltā laika ekipējumu. Atbildes uz jautājumiem – Ko likt somā? Kādus apavus labāk izvēlēties? Cik vieglai jābūt somai? Ko vilkt mugurā? Kādi ir mīti un patiesības par pārgājienu ekipējumu?

Pirmā mana pārgājienu pieredze bija pirms nepilniem diviem gadiem, kad devos savā pirmajā lielajā pārgājienā cauri visai Spānijai – veicu Santjago ceļu (Camino de Santiago). Kopā nogāju nedaudz virs 1000 kilometriem un šajā ceļā sapratu ļoti daudz par to, kas no ekipējuma ir svarīgs un kas mazsvarīgs.

IMG 4137

Šis raksts tapis sadarbībā ar veikala “Ceļotājs” profesionālo komandu, jo apzinos, ka mana personīgā pieredze un zināšanas vēl nav tik pietiekamas, lai nekļūdīgi dalītos tajās ar jums, taču noteikti rakstā varēsi izlasīt, kas man šķiet pats būtiskākais, ko likt somā un vilkt mugurā.

ZEĶES

Lai cik dīvaini varbūt tas šķistu, bet labas un sezonai atbilstošas pārgājienu zeķes ir mana prioritāte numur viens. Bez tām es savus pārgājienus vairs nespēju iedomāties. Jā, cena, salīdzinot ar parastām zeķēm, protams, ir augstāka, bet tas noteikti ir tā vērts. Jo pēdas ir tās, kas pirmās jutīs slodzi, mitrumu, ceļa segumu, un labas zeķes šo sajūtu var atvieglot. Ja zeķēs turas mitrums, tās šļūc šurpu-turpu, rodas berze, tad pēc mirkļa jau klāt būs mūsu “draudzenes” - tulznas. Tas ir pirmais no kā gribas izvairīties, tāpat kā klubiņā negribas satikt savu bijušo. Tāpēc es vienmēr izvēlos labas pārgājienu zeķes. Ja ir paredzēts vairāku dienu pārgājiens, tad manā somā ir 3 pāri zeķu – tas ir tāds minimums, kas būtu nepieciešams ejot vairākas dienas. Zeķes es mainu pēc aptuveni 10 noietiem kilometriem. Kārtīgi nosusinot kājas, uzvelkot tīras un sausas zeķes, sajūta pēdai būs it kā pārgājiens tikko tik ir sācies. Zeķes var žāvēt dažādi – ja ir silts, tad pa nakti izkarinot, ja auksts, tad pie sava ķermeņa guļammaisā, vai, ja laikapstākļi atļauj - pa dienu ejot piekarināt pie somas. Zeķes es izvēlos dažāda biezuma, jo uzsākot pārgājienu var izvēlēties biezākas zeķes, tādā veidā vairāk pasaudzējot un sagatavojot pēdiņas. Kā arī, ja līdzi ir divi pāri apavu, tad, iespējams, katrā no tiem pēda ērtāk jūtas dažāda biezuma zeķēs. Uz dienas beigām, kad kājas piepampst un apavos samazinās brīvā vieta, nomainot uz plānākām zeķēm, tādējādi var panākt brīvāku un patīkamāku sajūtu.

Lielākā kļūda ir pārgājienam izvēlēties kokvilnas zeķes vai sporta zeķes, kas paredzētas sportam, jo arī tām sastāvā ir kokvilna. Pārgājienu zeķes ir no sintētiska materiāla (reizēm ar zīdu vai Merino vilnu) un paredzētas, lai tās vadītu prom mitrumu no pēdas; tām ir apjoms, kas dod iespēju gaisam staigāt un vadīt prom mitrumu. Arī biezās pārgājienu zeķes var būt mitrumu izvadošas un atvēsinošas, ne karsējošas. Kā arī aukstākos laikapstākļos pēdas, ja no tām būs izvadīts mitrums, nesals.

“Sliktas zeķes var sabojāt labus apavus, un labas zeķes var izglābt sliktus apavus!” – tā ir mantra, ko man veikalā “Ceļotājs” noskaita Inga. Un es tam pilnībā piekrītu.

IMG 2614

Zeķu cenas amplitūda veikalā “Ceļotājs” ir no 13 līdz 30 EUR.*

APAVI

Svarīgi, lai apaviem būtu laba un pārgājienam atbilstoša zole, kā arī atbalstīta potīte, it sevišķi garākos pārgājienos. Ja pārgājiens ir paredzēts viegls, tad var izvēlēties apavus ar mīkstāku un vieglāku zoli, taču, ja somas svars ir liels un pārgājiens grūtāks un garāks, tad apavi jāizvēlas ar cietāku zoli, jo pēda ar šādu zoli tik ļoti nelokās, un slodze pārnesas uz lielākām muskuļu grupām – gluteus maximus – uz gurniem un dibenu. Zoles cietību iedala “flex” kategorijās - B1, B2, B3, kur B1 būs mīkstāka zole, B2 būs cietāka, un B3 jau pavisam cieta zole, kura nelokās un ir paredzēta kalniem, lai uzliktu dzelkšņus. B2 kategorijas apavos ar vidēji cietu zoli kāja jutīsies ērti un locīsies pietiekami, tā noteikti nebūs nekustīga. Ir apavi ar Michelin zoli, kas ir viegla, ir apavi ar Vibram zoli, kas ir tīrā gumija, un tām ir pārdomāta katra detaļa – ejot lejā vai augšā, zole “ieāķējas” segumā, kā arī apavi ar Gripex zoli. Vibram ir uzņēmums, kas nodarbojas tikai ar zoļu ražošanu, līdz ar to šāda zole būs sastopama vairāku apavu ražotāju apavos.

Pārgājienu apavi ir gan ūdens necaurlaidīgi, gan ūdens caurlaidīgi - šis ir vēl viens faktors, kas jāizvērtē, atbilstoši savam izvēlētajam maršrutam un tā segumam.

IMG 4550

Kad es gāju savu Santjago ceļu, es ļoti maz zināju par pārgājienu apaviem. Man šķita, ka tur būs ļoti karsts un tādēļ jāizvēlas pēc iespējas vasarīgāki, bet, protams, profesionāli apavi. Līdzi man bija 2 apavu pāri – viens no tiem bija manas Adidas skriešanas botas, kuras jau bija pārdzīvojušas simtiem kilometru skrienot, un es zināju, ka tās man neberzīs, vismaz es ļoti uz to cerēju; kā otrus apavus es izvēlējos Keen sandales. Sandales lieliskas, bet ne Santjago pārgājienam, jo 1) mana kļūda bija tā, ka es tās nopirku precīzi uz savu izmēru, bet no karstuma un lielā kilometru skaita mana kāja pampa, 2) Santjago ceļa segums lielākoties ir grants vai akmeņu ceļš un mana pēda noteikti būtu daudz labāk jutusies kārtīgos pārgājienu apavos ar cietāku, biezāku zoli un stabilāku potītes atbalstu, neatkarīgi no tā, ka āra temperatūra bieži bija +40 grādi. Tāpēc ļoti svarīgi ir apavus mērīt - staigāt pa veikalu un saprast pareizo izmēru. Ieteicams apavus uzreiz mērīt ar pārgājienu zeķēm. Atkarībā no ražotāja, izmērs jāizvēlas vismaz 1,5-2 izmērus lielāks. Apavos ir jāspēj pakustināt pirkstus, uzliekot īkšķi uz otrā pirksta. Kārtīgi sasietam zābakam, pasitot kāju uz priekšu (ejot lejā no kalna) kājas pirkstiem nevajadzētu pieskarties apavu purngalam, lai tos neatdauzītu.

IMG 4994IMG 2617

Tas brīdis, kad pēc pārgājiena izvelc pēdas no apaviem, nav salīdzināms ne ar ko. Reizēm dienas gaidītākais brīdis. Tāpēc somā jāņem līdzi pavisam vieglas un brīvas sandales vai iešļūcenes, ar ko var vakarā tusēt pie ugunskura vai apskatīt pilsētu, ja tam atliek spēks. Tās arī, protams, izmantojamas, dodoties uz koplietošanas dušām. Jebkurā gadījumā, lai kāds būtu vakara plāns, tās noteikti noder brīžos, kad ir iespēja atpūtināt kājas. Reizēm arī savā Santjago ceļā, ēdot pusdienas un atpūšoties, iemāvu kājas čībās kaut uz stundu, lai tās arī ierauga pasauli un paelpo.

img 5921 2 IMG 2616

Viens no mazajiem trikiem, kā cīnīties ar tulznām ir elastīgie plāksteri vai medicīniskie teipi, jo tos var uzlīmēt pēc vajadzības – cik lielus un cik daudz vajag, kā arī tie elpo un nelīp nost. Kā arī, ja ir tāda problēma kā man, ka viens pirksts traucē dzīvot otram, tad tos var notīt katru atsevišķi.

Apavu cenas amplitūda veikalā “Ceļotājs” ir no 150 līdz 200 EUR.* Sandaļu cenas veikalā “Ceļotājs” svārstās no 50 līdz 100 EUR.*

SOMA

Esmu dzirdējusi no daudziem, un agrāk arī pati tā domāju, ka pārgājienu mugursomai ir jābūt ļoti vieglai, bet tā nav. Laba pārgājienu soma, kurai ir paredzēts nest lielu svaru, pārsvarā nebūs ļoti viegla, jo labai pārgājienu somai ir rāmis un polsterēta nešanas sistēma. Ļoti vieglās somas, bez polsterējuma un ārējām kabatām nav paredzētas liela svara nešanai.

Pārgājienu mugursomai svarīga ir nešanas sistēma, jo bez polsterējumiem un biezām lencēm, tā griezīsies iekšā gan gurnos, gan plecos.

Pārgājienu somai pats svarīgākais ir pareizs izmērs, un, lai izmērītu sev vajadzīgo somas izmēru, ir jāmēra no septītā kakla skriemeļa (tur, kur kakls beidzas pie pleciem) līdz horizontālai līnijai, ko veido gurnu kauli (var uzlikt rokas uz gurniem, lai saprastu pareizo līniju).

ka jamera

Somas apakšējai daļai ir jāguļ uz gurniem (90% no svara), augšējām plecu lencēm jāpieguļ pie ķermeņa brīvi. Taču pārgājienu somas ir izstrādātas ar daudz un dažādām lencēm, kuru garumus un attālumus var ik pa laikam pamainīt, lai pārvietotu slodzi uz citu ķermeņa daļu. Ir somas pat ar lencēm, kuras paredzētas pirkstu atpūtināšanai – tos iekarot lenču cilpās.

Somas ir gan vīriešu, gan sieviešu, gan unisex, un tām atšķiras gan plecu lenču izvietojums, gan arī gurnu josta – it kā pavisam mazas detaļas, bet tās var ievērojami mainīt pašsajūtu, nēsājot smagu somu. Sieviešu somām arī muguras daļa būs īsāka. Atkarībā no ķermeņa uzbūves, viena soma var likties ērtāka par otru, un nav nozīmes, kādam dzimumam tā ir paredzēta. Tāpēc ir ļoti svarīgi veikalā piekraut somu ar smagumu un to panēsāt. Veikalā “Ceļotājs” praktizē somā ielikt 3 virvju komplektus, lai lietotājs pats saprastu, kur spiež, kur nav ērti, vai vajag ko citu.

Ir arī somas, kurām lences ir pārvietojamas no S uz M un L izmēru, tādā veidā samazinot vai pagarinot šo muguras daļu.

Lielākai daļai pārgājienu somu komplektā līdzi nāk arī lietus pārvalks, nešanas sistēmas ar kabatām, kā arī ērtībai somas izstrādātas ar vairākiem rāvējslēdzējiem un nodalījumiem, lai varētu ērti piekļūt gan no apakšas, gan no augšas, gan no sāniem. Tos arī pārgājiena laikā katrs individuāli var sapakot pēc vajadzības, un ērti piekļūt, neceļot visas mantas ārā.

Divas sānu kabatas, kas paredzētas ūdens pudelēm ir pats ērtākais, kas manai pārgājienu somai ir, un par ko priecājos savā Santjago ceļā, jo man nevajadzēja traumēt plecus, to ceļot nost un velkot virsū katru reizi, kad gribēju padzerties.

IMG 5224

Soma jāpako tā, lai smagākās lietas būtu vistuvāk pie muguras. Somas rāmis pilda divas svarīgas funkcijas: 1) ventilējas mugura; 2) somu var sapakot ļoti pilnu ar dažādiem cietiem priekšmetiem un tie nespiedīsies mugurā.

Man neatņemama pārgājiena sastāvdaļa ir arī vēdera/gurnu soma, jo tajā es ievietoju to, ko nepieciešams izņemt bieži vai arī svarīgākās lietas, ko negribas pazaudēt – nauda, dokumenti, telefons, kā arī var ielikt kādu mazo enerģijas batoniņu. Santjago ceļā tur liku arī Santjago ceļvedi. Jo retāka vajadzība nocelt lielo somu no pleciem, jo mazāka iespēja saskrāpēt plecus.

Somu cenas amplitūda veikalā “Ceļotājs” ir no 130 līdz 250 EUR.*

APĢĒRBS

Kā jau minēju sadaļā par zeķēm, tāpat arī svarīgākais noteikums apģērbam ir – nekāda kokvilna, arī apakšveļai (var izvēlēties sporta apakšveļu vai sintētiku, kas ir ērta un neberž). Katra mazā kokvilnas šķiedra uzsūc 12 reizes sava svara ūdeni, bet tā nedod to prom, līdz ar to, izžāvēt to ar savu ķermeņa siltumu, īsti nav iespējams. Slapjumu ķermenis jutīs pie katra vēja pūtiena.

Otrais svarīgākais noteikums ir ģērbties kārtās. Starp kārtām tiek izolēts gaiss, kurš uzsilst un tādā veidā pilda sildīšanas funkciju.

Pirmā no kārtām, neskaitot apakšveļu, ir termoveļa. Ir divu veidu termoveļa – sildoša un atvēsinoša, kur katra paredzēta atbilstošai sezonai. Termoveļas galvenais uzdevums ir aizvadīt prom no ķermeņa sviedrus. Var izvēlēties sintētiku, bet tai ir viena problēma – pirmajā posmā tā savu darbību pilda labi, taču pēc zināma lietošanas laika, tā uzkrās sviedru smaku. Tas notiek tādēļ, ka sintētikai akumulējas baktērijas, kuras nevar izmazgāt. Sintētika ir lētāks variants. Lielāks ilgtermiņa ieguldījums ir izvēlēties termoveļu ar Merino vilnu. Viens gabals šādas termoveļas (krekls vai bikses) maksā sākot no 70 EUR. Merino vilnas ražošana sākas jau no Merino aitu audzēšanas un vissmalkākās vilnas atlases. Šī vilna būs gan elpojoša vasarā, gan sildoša ziemā. Un viens no lielākajiem plusiem ir tas, ka šī Merino vilna neuzsūc smakas, līdz ar to pat pēc vairāku dienu lietošanas nevarēs sajust sviedru smaku, kas ir būtiski vairāku dienu pārgājienos. Arī ilgtermiņā pēc mazgāšanas tā smaržos lieliski.

IMG 3256

Kā otro kārtu var izvēlēties kādu flīša vai sintētisko jaciņu, kura arī aizvadīs prom mitrumu no ķermeņa. Jaciņu biezumu arī nepieciešams izvēlēties atbilstoši sezonai – plānāku vai biezāku. Ir arī jakas, kas aizsargā pret vēju un, ja nav lietus un ir silts, tad trešā kārta nav nepieciešama.

Flīšu cenas amplitūda veikalā “Ceļotājs” ir no 20 līdz 150 EUR.*

Trešā kārta – dūnu vai plāna sintētiskā jaciņa. Arī dūnu jakām ir dažādas pufīguma kategorijas; tās tiek apzīmētas ar skaitļiem no 500 līdz 900 - no biezas spalvas līdz pat smalkām pūciņām, kas būs daudz biezākas, vieglākas un arī dārgākas. Ir arī sintētiskie analogi dūnai.

Sintētiskās jakas veikalā “Ceļotājs” iespējams iegādāties par 80  līdz 400 EUR.* Dūnu jakas veikalā “Ceļotājs” iespējams iegādāties par 90 līdz 400 EUR.*

Ceturtā kārta – membrānjaka, tā elpo un ļauj iet ārā ķermeņa mitrumam. Tā ir aizsargkārta gan no vēja, gan no lietus. Tā arī nelaiž ar ķermeni uzsildīto gaisu laukā. Lietusmēteļi un pončo nav labākais risinājums, jo tie neelpo un zem tiem apakšā notiek svīšana un rodas kondensāts. Membrānjakas arī ir liels ieguldījums un to cenas veikalā “Ceļotājs” variē no 170 līdz 380 EUR.* Tām ir vairāki slāņi, ar ventilējošām padusēm un ar dažādu mitruma noturību – 10 000 – 20 000 mm ir pietiekami pārgājienos, ejot kalnos nepieciešams kas nopietnāks - 28 000 mm.

IMG 2634

Izvēloties membrānjaku, jāpievērš uzmanība trijiem rādītājiem – slāņiem, mitruma izturībai un elpojamībai –ļoti elpojoši (active) elpos, bet neaizsargās tik ļoti no stipra vēja, vidējā optimālā kategorija, kas gan elpos, gan labi aizsargās, un Pro versija, kas aizsargās vislabāk.

Kārtas var miksēt atkarībā no laikapstākļiem. Ja somā ir visas 4 kārtas, tad pārgājienam esi sagatavojies cītīgi un būsi gatavs dažādiem laikapstākļiem un gaisa temperatūrām.

Apakšdaļā arī var izvēlēties membrānbikses, bet tas jau būs ļoti liels ieguldījums, jo apakšdaļa tomēr tik ļoti nesvīst, un, ja ir membrānjaka un lietus laikā uzvilktas bahilas, tad kājām neaizsargāts paliek ļoti mazs gabals. Galvenais vajadzētu izvēlēties bikses, kas ir mitrumu atgrūdušas un ātri žūstošas. Labas pārgājienu bikses nekarsē, tās aizsargā pret sauli un vēju, tās var būt arī ļoti plānas. Mēs latvieši, kas cauru gadu pie saules netiek, vasaras laikā vēlamies pārgājienos doties šortos un sauļot savu bālo ādu, taču ar to jābūt uzmanīgiem, jo var spēcīgi apdedzināt ikrus vai ciskas, un tad tālākais ceļš nebūs tik patīkams. Tādēļ laba alternatīva ir šortbikses – bikses, kurām ap ceļa locītavu vai mazliet augstāk ir rāvējslēdzējs - to ērti var attaisīt un apakšējo daļu noņemt nost. Šādas bikses ir parocīgas arī tad, ja no rīta ir vēsāks, bet vēlāk laiks kļūst siltāks.

Pārgājienu biksēm cenas veikalā “Ceļotājs” svārstās no 50 līdz 250 EUR.*

PAKLĀJIŅŠ/MATRACĪTIS un GUĻAMMAISS

Svarīgākais no šiem diviem ir paklājiņš, jo gulēšanai ir iespēja uzvilkt papildu džemperus, bet, ja nav izolācijas no zemes, tad būs auksti jebkurā guļammaisā, jebkurā džemperī. Atvērto putu matracis nebūs labākā izvēle, jo tas ir veidots no lielas masas, kurā ir burbulīši un pēc tam tas tiek sagriezts, un no burbulīšiem paliek tādas kā atvērtas vanniņas, kurās krājas kondensāts un tas atvēsina. Tādēļ labāk izvēlēties slēgto putu matracīti – kā piemēram šo – trīs sezonu salokāms slēgto putu matracis. Tas būs ļoti viegls, ar to var gulēt uz akmeņiem, tas nepārsprāgs, nesaplīsīs, vienīgais mīnuss – tas aizņem daudz vietas. Veikala “Ceļotājs” cena ir 47,90 EUR.

IMG 3252

Matračiem svarīgi ir skatīties R vērtību – siltumizolācijas spēju – no tā atkarīgs vai naktī salsi vai gulēsi saldi. Slēgto putu matracim ir divas alternatīvas – piepūšamie un pašpiepūšamie matrači. Piepūšamie matrači ir viegli, dažāda biezuma, dažādām R vērtībām, taču mīnuss tāds, ka, ja tam kaut kas notiek un to nav iespējams salabot, tad nāksies gulēt uz zemes. Pašpiepūšamais matracis ir veidots no putām, tas uzsūc gaisu pats - lai tas būtu pilns ar gaisu, tam nepieciešami vien pāris pūtieni. Tie ir nedaudz smagāki par piepūšamajiem matračiem, arī dažāda biezuma un dažādām R vērtībām.

IMG 2654

Pašpiepūšamo matraču cenas amplitūda veikalā “Ceļotājs” ir no 70 līdz 160 EUR.*

Guļammaisiem jāskatās komforta temperatūra – sievietēm lielākā temperatūra un vīriešiem mazākā temperatūra, jo sievietes ir salīgākas.

Guļammaisu cenas amplitūda veikalā “Ceļotājs” ir no 90 līdz 170 EUR.*

Visu iegādāties jaunu un kvalitatīvu uzreiz vienā reizē ir ļoti liels ieguldījums, tādēļ noteikti var lietas kombinēt – to, ko pats uzskati par primāro var nopirkt labu un jaunu veikalā, taču kaut ko piemeklēt arī humpalās un palēnām to nomainīt uz jaunu. Arī es pati saviem pārgājieniem esmu šo to atradusi humpalās, daudz aizņēmusies no draugiem un radiem, testējusi un tad palēnām turpinu iepirkt ko jaunu vai nomainīt uz labāku.

Pateicos “Ceļotājs” komandai par atsaucību, jo īpaši Ingai par veltīto laiku un zināšanām. Inga ne tikai strādā veikalā “Ceļotājs” un lieliski pārzina ekipējuma specifiku, bet pati aizraujas ar kāpšanu kalnos, kā arī organizē lieliskus ceļojumus ar pārgājieniem elpu aizraujošās vietās. Vari sekot līdzi Ingas Instagram kontam.

Arī es pati tagad noteikti esmu labāk sagatavojusies nākamās nedēļas pārgājienam Somijā.

*Cenas norādītas atbilstoši aprakstītajai produktu kategorijai - vasaras/pavasara/rudens pārgājienu ekipējums un šī brīža atlaidēm.

Continue Reading

A road trip to Dead sea, Jerash, Madaba

We get back to Amman in the early afternoon. We don't really have a plan except ...

Read More